Je jedno, zda běžíte závod na rekord v rámci reprezentace či jen tak pro dobrý pocit, s cílem stihnout závod před uzavřením trati, v obou případech správné naplánování jídla před závodem podpoří váš výkon i dobrý pocit po těle.
1. Kdy jíst před závodem?
Poslední jídlo byste měli sníst 2-4 hodiny před závodem. Bereme v úvahu individuální toleranci a denní dobu závodu.
2. Neexperimentujte před závodem
Před závodem jezte jídlo, na které jste
zvyklí a víte, co udělá s vaším žaludkem. Neexperimentujte s novinkami, o kterých si nejste jisti, jak na ně váš organismus zareaguje. Jídlo před závodem by mělo obsahovat
vysoké množství sacharidů (150-300g), středně bílkovin a
nízký obsah tuku a vlákniny. Vysoký obsah sacharidů podpoří doplňkovou
syntézu glykogenu před závodem, zatímco nízký obsah tuku a vlákniny přispěje k lepší „břišní pohodě“, vyhnete se nadýmání, případně jiným akutním obtížím spojeným s „rychlejším či pomalejším“ trávením. Vyhněte se jídlům, které vám mohou způsobit
břišní dyskomfort (mléčné produkty rozhodně neprospějí sportovcům s intolerancí laktózy, kyselé džusy, nevyzkoušené energetické tyčinky či vysoce obohacené náhrady jídel mohou mít nečekané následky). Jídlo před závodem má mít
nízký glykemický index. To následně zaručí
stabilnější hladinu krevního cukru, delší pocit sytosti při následné aktivitě.
3. Velikost jídla před závodem
Množství jídla před závodem je poměrně individuální záležitost, záleží na „velikosti“ sportovce, druhu sportu, délce zátěže. Povšechně lze napsat, že byste měli sníst střední porci jídla. Jídlo před zápasem pro fotbalistu může obsahovat 4000kJ, zatímco jídlo pro gymnastku bude mít energetický obsah 1600 -2400kJ. Většině sportovců plný žaludek před výkonem nedělá dobře. Pokud jste před závodem velmi nervózní, že nepožijete nic tuhého, volte sportovní nápoj s vyšším obsahem sacharidů, džus (nízký GI má jablečný džus, střední GI má pomerančový, grapefruitový, brusinkový džus), gely.
4. Jak jíst na turnaji? Vícero závodů, zápasů, v jeden den? Kolik sacharidů v mezidobí mezi soutěžemi?
Typ jídla závisí na tom, kolik máte mezi jednotlivými závody či zápasy času. Pokud máte času málo, doplňte tekutiny a sacharidy sportovními nápoji, ovocným džusem, čokoládovým mlékem, k doplnění glykogenu. Syntéza glykogenu je maximálně podpořena, pokud dodáváte v pravidelných intervalech po 30ti minutách sacharidy v množství 1,2-1,6/kg/hod. Pro 60kg ženu to znamená celkem 72-96g sacharidů za hodinu, pro 90kg muže je to 108-144g/hod.
5. Jak jíst, když mám delší odstup mezi závody v jeden den?
Pokud další sportovní výkon budete mít až za 6 hodin, snězte ihned po fyzické aktivitě 75-90g sacharidů, což pomůže velmi rychle resyntéze glykogenu. Optimálně pak pokračujte a každou hodinu jezte stejné množství sacharidů v menším jídle, které bude obsahovat také bílkovinu a opět málo tuku - např. obložené sandwiche, cereálie, ovoce, energetické tyčky, sacharidovo-proteinové nápoje. Drobným osobám a dětem vyhovují mezi závody spíše menší dávky jídla ve vyšších frekvencích. Opět je cílem maximální podpora tvorby glykogenu jako energetického zdroje na další sportovní výkon.
6. Kofein a sportovní výkon
Hodně sportovců je zvyklá pít před výkonem nápoje s
obsahem kofeinu (kávu, čaj, coca-colu, energetické a sportovní nápoje). Pokud má sportovec vyzkoušenou dávku nápoje, která mu nezpůsobí negativní účinky přemíry kofeinu, není pití kofeinových nápojů před výkonem problém.
Světová antidopingová agentura vyškrtla k 1.lednu 2004 kofein ze seznamu zakázaných látek. V současné době je kofein v tzv.
Monitorovacím programu pro rok 2016.
Sportovní výkony dle vašich představ vám přeje