Myofasciální relaxace pomocí foam roller


Moc ráda zkouším nové typy cvičení, a pokud se jedná o protažení a uvolnění, tak s počtem odcvičených hodin je vyhledávám čím dál tím více.   

„Jak to, že jsem o myofasciální relaxaci s využitím válce nevěděla dřív?“

To bylo první, co mě napadlo, poté, když jsem se „poválela“ na pěnovém válci, foam roller, který se užívá k myofasciální relaxaci. Válec vypadal na pohled nevinně, ale jakmile jsem si ho vyzkoušela, bylo to přesně ONO! 
Velmi nápadně mi její efekt připomíná metodu suché jehly, rychlá, efektní, téměř zázračná, která umí uvolnit spouštěče tzv. trigger pointy. Protáhla jsem si svalové oblasti, které jsem již považovala za ztracené.      

Cože tedy fascie jsou, kde je v těle najdeme?

Fascie tvoří obaly svalů a orgánů, patří do tzv. pojivových tkání.  Fascie vytvářejí v lidském těle určitou síť. Jejich struktura připomíná dužinu v pomeranči nebo v mandarince. Každý sval je propojený pomocí fasciální sítě se svaly ve svém okolí a stejně tak s okolními orgány. Propojený systém, který fascie vytváří, vede od malíku na noze až po temeno hlavy a stejně tak od povrchu těla až do jeho nitra.   

Jak fascie ovlivňují pohyb? Fascie a bolest svalů?

Čím víc využijeme při pohybu elastických vlastností fascií, tím víc ušetříme práci svalům, pohyb je energeticky úspornější, efektivnější.
Fascie mají vliv i na správné držení těla nebo postavení kloubů. Také mnohé z bolestí svalů, zad nebo kloubů, může vyvolávat právě špatný stav těchto pojivových tkání, nikoliv problémy se svaly, jak se mylně domníváme. 

„Zkrácené svaly jsou spíše méně pružné fascie“

Když naše končetiny začnou mít menší rozsah pohybu, říkáme, že se nám zkrátily svaly, ale ve skutečnosti může být na vině spíše fascie, které se nám „slepily“. Velmi často k tomu dochází při nedostatku fyzické aktivity, pokud je pohyb jednostranný nebo třeba po úrazu.
Pokud fascie trpí nedostatkem stimulů celý fasciální systém ztrácí pružnost. Naštěstí je tento stav zvratný a cíleným pohybem se fasciím dá jejich pružnost vrátit.

Nabízíme vám pár jednoduchých cviků k uvolnění povrchových svalových fascií. Využijeme k tomu pěnový válec tzv. faom roller

Technika protažení s pěnovým válcem

Principem dnešního protažení fascií pomocí válce je vždy najít místo, které nejvíce „táhne, tlačí, či bolí“. Až toto místo najdete, zaměřte se na něj. Intenzitu protažení „staženého“ místa zvýšíte například pomocí zatížení druhou končetinu, pokrčení v blízkém kloubu, záleží na konkrétním protahovaném místě. Pracujte vždy do mírné bolesti.  

1. Protažení lýtkových svalů

Posaďte se s nataženýma nohama. Rukama se opírejte těsně za hýžděmi. Lýtko, které protahujete, položte na válec. Rolujte „protahovaným“ lýtkem po válci dopředu a vzad. Až najdete místo, kde cítíte „odpor“ rolujte v menším rozsahu dopředu, vzad i do stran.
Tip - v bolestivých bodech lýtka zastavte pohyb po válci a ohýbejte v kotníku "pata-špička"

2. Protažení přední strany holení

Klečíme na rukách a nohách.  Ruce máme položené na šířku ramen, válec je pod jedním z bérců. Rolujte holení po válci v před, vzad a do stran. Dejte si záležet na velkém rozsahu pohybu, rolujte až téměř před kotník.
Tip - v bolestivých místech přidejte ohýbání v kotníku  "pata- špička", anebo kroužky v kotníku

3. Protažení přední strany stehna ( čtyřhlavý sval stehenní )

 

V poloze na břiše se opřete o lokty, které máte pod rameny. Poloha na břiše v opoře o lokty, které jsou umístěny pod rameny.  Jedna dolní končetina je nakročená vpřed, druhá je natažená a stehno je položené na válci. Rolujte přední stranou stehna po válci, ve stažených místech přidejte ohnutí a natažení v kolenním kloubu
Tip- propracujte stehno v různém náklonu, tak abychom uvolnili i vnitřní a zevní části čtyřhlavého svalu stehenního

4. Protažení zevní strany stehen

 

V poloze na boku se opíráte o předloktí a chodidlo pokrčené horní nohy. Spodní dolní končetina je natažená a zevní strana stehna spočívá na válci. Rolujte do příjemné bolesti až těsně nad koleno spodní nohy.
Tip - v bolestivých místech přidáme pohyb do natažení a ohnutí spodní nohy

5. Protažení hrudní páteře

 

V poloze na zádech máte pokrčená kolena, celé plosky nohou na zemi. Hlavu si podpíráte rukama, lokty máte otevřené do šířky. Rolujete segment po segmentu „seshora dolů“ páteř po válci.
Tip - v každém segmentu můžeme přidat pohyb části páteře a hrudníku nad válcem do úklonů, rotací na obě strany. Dbejte na to, aby dolní žebra zůstávala zaintegrována s pánví, jako by se dívala do pánve.

 
Pokud jste se právě rozhodli, že chcete „válec“ vyzkoušet, doporučuji vyhledat vyškoleného instruktora, třeba spoluautora tohoto článku, fyzioterapeuta Bc. Štěpána Haškovce, který je na tuto techniku certifikovaný odborník. Štěpán vás naučí vás správné provedení cviků s ohledem na vaší kondici, stav svalového aparátu, pomůže vám s výběrem pěnového válce přesně dle vašich potřeb.

MUDr. Marie Skalská

Bc. Štěpán Haškovec 

stepan.haskovec@gmail.com, t:737712939

@foto Právo



Ve fasciích je 10 krát více citlivých nervových zakončení než ve svalu, což podtrhuje jejich zásadní význam pro pružnost a sílu.  Třeba klokani nebo gazely nevděčí za unikátní schopnost odrazu, která jim umožňuje mnohametrové skoky, svým svalům, ale mimořádným vlastnostem právě svých fascií. Dokážou nahromadit energii a pak ji optimálně využít k odrazu. 

Orientační hledisko při výběru válce je:

  • jeho tvrdost, pokud můžete volit, volte spíše měkčí variantu, tvrdé „kaměňáky“ jsou rozhodně pro menšinu populace
  • pokud má válec vícero druhů povrchu – pruhy, kostičky atd. využijete je k různým úrovním stimulace



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás