Jste ve stresu? Cvičte!
„Kdo nejste nikdy ve stresu?“ Já jsem na tuto otázkou zažila na našich workshopech kladnou odpověď pouze 1x a k mému překvapení zrovna od účastníka, jehož neurotické chování mě od začátku workshopu lehce zneklidňovalo…
Stresu se asi při současném životním stylu není možné vyhnout, proto je dobré vědět, jak mírnit dopady stresu na naše tělo. Jak ochránit či kompenzovat stres působící na naší duševní stránku si přečtěte v našem článku
ZDE. V tomto článku vám nabízím tipy, jak kompenzovat působení stresu na naše fyzično.
Fyzická aktivita a stres
Fyzická aktivita působí jako středně silné antidepresivum. Oproti preparátům má tu skvělou výhodu, že je bez negativních vedlejších účinků. Není nic účinnějšího než stres vychodit, vyjezdit, vyběhat.
Svaly a stres
Ve stresu máme tendenci zatížit horní část trapézového svalu - „zvednout ramena, vytáhnout je směrem k uším“, předsunout bradu dopředu, vyhrbit horní část zad, většinou povolíme a „vyvalíme“ břicho. K tomu ještě negativně přispívá, že většinu dne v práci prosedíme, což je pro naše tělo také nepřirozená pozice. Dlouhodobým sezením jsou přetěžované ohýbače stehna a oslabené hýžďové svaly. Zatěžujeme tak dlouhodobě stále stejné svalové skupiny, které jsou pak přetížené.
Co s přetíženými svaly?
Optimálně bychom měli přetěžované svaly kompenzačně protahovat tak dlouho, jako byly zatěžované. Také vám to zní jako sci-fi?
5 cviků, které vám ve stresu udělají dobře
Udělejte si pár minut čas a protáhněte si následujícími 5ti cviky svalové skupiny, které ve stresu nejvíce „trpí“.
Jak dýchat při cvičení?
Většina svalů v našem těle relaxuje s výdechem. Proto při cvičení zvětšujte rozsah cviku, zintenzivněte tah, protažení tedy s výdechem. Nádech i výdech provádějte nosem, pusu máme na jezení.
1. Uvolnění horní části trapézů
Dlaň lehce položíme na protilehlou polovinu hlavy.
Zapojíme i okohybné svaly - s nádechem se podíváme vzhůru, s výdechem lehkým tlakem dlaně do hlavy klesá ucho směrem k ramenu. Zároveň pohled stočíme dolů.
Opačnou ruku ohnutou v zápěstí protahujeme směrem k zemi.
Totéž provedeme na druhou stranu.
Cítíte to příjemné protažení na straně krku, kde je právě horní část trapézového svalu?
2. Uvolnění šíjových svalů zadní části krku
Vsedě s narovnanými zády, spojíme chodidla před tělem. Spojíme ruce v zátylku a položíme na temeno hlavy.
S výdechem hlavu předkloníme, necháme působit pouze váhu rukou. Spojené ruce volně spočívají na hlavě a vytvářejí lehký tlak.
Bradu se bez velkého úsilí snažíme přiblížit k hrudní kosti.
S výdechem prohlubujeme předklon krční páteře. Záda jsou stále rovná, předklon je pouze v oblasti krku. Optimálně protahujeme až do pocitu uvolnění v oblasti zadní části krku.
3. Uvolnění kyčlí, beder
Když už sedíme...s výdechem se předkloníme ke spojeným chodidlům. Každý dle svých možností. Spočineme v rozsahu polohy, která je nám příjemná. Provedeme několik nádechů a výdechů cíleně do oblasti beder, které tím uvoňujeme.
4. Uvolnění beder
V leže na zádech, rukama chytneme ze stran obě kolena. Ramena i bedra jsou přilepená plnou plochou k zemi.
Kroužíme koleny, která kolena opisují malé kroužky. Zakroužíme 5x doleva, 5x doprava.
5. Uvolnění kyčelního kloubu
můj nejoblíbenější kousek
V leže na břiše podsuneme skrčenou nohu pod hrudník, druhá noha zůstává natažená vzad.
Tělo máme položené na skrčené noze, cítíme uvolnění v zevní části stehna skrčené nohy a v kyčelním kloubu.
Protažení zintenzivníme, když zvětšíme úhel v kolení té skrčené nohy pod tělem.Vydržte několik nádechů a výdechů a poté nohy vystřídejte.
Klid a pohodu and no stress vám přeje Marie
@foto Právo