Jak se vyvarovat nejčastějších chyb při cvičení?


 -v žádné pozici nezadržujte dech

Ve většině cviků vydechujte , když sval zabírá, jde do kontrakce. Např. při posilovaní bříška zvedáním trupu vleže na zádech, vydechujete, když se zvedá hrudník.

-opatrně na prudké změny polohy

Vyvarujte se prudkých narovnání z předklonů, rychlého postavení např. ze dřepu. Při vstávání se opírejte rukama o stěnu, židli, či šplhejte rukama po nohou.

-kolena vždy směřují nad špičky

Vždy si zkontrolujte, zda vaše kolena směřují nad špičky chodidel. Hlavně při různých podřepech, výpadech apod. Občas je tendence, že chodidla jdou "ven" a kolena "dovnitř". Opatrně při doskocích. Chráníte si tak kolenní vazy.

-ve většině cviků oplošťujte břiško a podsazujte zadeček, pánev do neutrální polohy

je mnohem méně cviků, při kterých byste měli mít prohnutá bedra. Naopak většinou je žádoucí oploštit bříško, roztáhnnout do šíře a stáhnout hýždě, čímž se zmírní bederní lordoza. Kdo má větší prohnutí v bedrech, může si zasunout pod bedra při cvičení na zemi srolovaný ručník.

-stále a pokaždé, stahujte ramena dolů

Kdykoliv, kdekoliv a přičemkoliv myslete na svá ramena, aby "nelezla", nezvedala se směrem k uším. Naše trapézové svaly zvedáním ramen už dostatečně přetěžujeme ve stresu, při soustředění, při práci v sedě,  když je nám zima.

-při cviku ovládejte vědomě své končetiny

Při většině cviků byste měli mít volní kontrolu nad svými končetinami, tj. neměli byste švihat a naopak měli byste být schopni v jakékoliv fázi cvik zastavit. Pohyby provádějte tahem se správným dechem.

-nestyďte se odpočívat

Když vás začne "divně" bolet jiná svalová skupina, než ta která je zrovna procvičována klidně přestaňte cvičit a odpočiňte si. Když cvičíte ve skupině, není to žádná ostuda. Každý má většinou práci sám se sebou a nestíhá sledovat okolí.

Všechno je otázka cviku a zvyku.

MUDr. Marie Skalská



Optimální situace při cvičení:

  • stále dýcháme
  • mění zvolna cvičební polohy, zvedáme se ze země zvolna, do předklonu jdeme zvolna
  • kolena "lícují" se směrem špiček 
  • břicho oplošťujeme proti bederní páteři, s nádechem rozšiřujeme pas
  • hýždě jsou v neutrální pozici, tím ulevíme bederní páteři
  • vždy můžeme cvik zastavit, máme "to" pod kontrolou
  • ramena jsou stažená od uší "v zadních kapsách kalhot" 



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás