Jak léčit nejčastější běžecká zranění


Kde přesně bolí nejčastější běžecká zranění patelofemorální syndrom, iliotibiální syndrom, mediální tibiální stresový syndrom a plantární fasciitida neboli syndrom patní ostruhy si přečtěte ZDE

Většinu zranění z běhu zvládnete vyléčit s využitím níže uvedených tipů sami.

Běžecký klid

Nejlepším pomocníkem při léčbě běžeckého zranění nám je naše vlastní tělo. Neběhejte přes bolest „Take it easy“ a naordinujte si běžecký klid. To však neznamená vzdát se pohybu. Místo běhu jděte plavat, zařaďte cyklistiku, jogu, pilates, vše záleží na charakteru a lokalizaci bolesti.

Naslouchejte svému tělu, buďte k němu ohleduplní.

Pokud bolest svalu či kloubu přetrvává i v klidu, po odpočinku, je rozumné navštívit odborníka. Většinou se to samo nerozběhá. Pomoci vám může ortoped, fyzioterapeut, traumatolog  či sportovní lékař.

Chladivé obklady

Bolest, otok, místní zánět, může zmírnit chladivý obklad, Priessnitzovy obklady. Pozor nepřikládejte ledové sáčky (stačí i pytlík s mraženou zeleninou) přímo na kůži, abyste si nezpůsobili omrzliny. Ledové obklady přikládejte zabalené do látky, pleny, gázy či utěrky.

Gravitace pomůže

Nožku mějte ve zvýšené pozici. Položte ji na židli, podložte si jí polštářem. Díky prosté gravitaci otok snáze ustoupí.

Masírujte s citem

Ke zmírnění bolesti a napětí ve svalu zkuste postiženou oblast jemně masírovat či velmi opatrně protáhnout, samozřejmě dle subjektivních pocitů.

Léky na bolest

Využijte léky na bolest, ale prosím, pamatujte, že jedním z nejvíce nadužívaných léků, který v nepřiměřených dávkách je velmi nebezpečný je volně dostupná růžová „pilulka na všechno“ ibuprofen.

Jaká je prevence nejčastějších běžeckých zranění, abyste výše uvedení tipy nemuseli vůbec praktikovat, si přečtěte ZDE.

MUDr. Marie Skalská

Kdo je běžeckým zraněním ohrožen?

  • začínající běžci, běžci, kteří již nějaké zranění v minulosti prodělali
  • riziko zranění se zvyšuje při dávce více než 65 naběhaných kilometrů týdně
  • riziko zranění se dále zvyšuje při nahlém navýšení tréninkových dávek, zvýšení rychlosti, intenzity
  • ve vyšším riziku zranění z běhu jsou ženy s nižší hustotou kostní tkáně – s osteopenií, resp. řídnutím kostí osteoporózou
  • ženy jsou také ve vyšším riziku některých běžeckých zranění díky anatomickým poměrům, napířklad častější vnitřní rotaci v kyčelním kloubu což nahrává iliotibiálnímu syndromu



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás