Protažení nad zlato, postizometrická relaxace


Skoro každý, kdo chce hubnout, si pod pojmem cvičení představí budˇ nějakou aerobní aktivitu tj. dýchám, dýchám, běhám, běhám....a nebo posilování. tj. zvedám, zvedám, opakuju, opakuju, nemůžu, už fakt nemůžu...

Proč jsme dysbalanční?

Zásadní význam protažení, stretchingu

Skoro všichni máme nějakou tu svalovou skupinu zkrácenou, přetíženou, hypertonickou a naopak protilehlou skupinu povolenou, "vyvalenou", hypotonickou. Každý máme určité pohybové stereotypy, tj. odrážíme se z jedné nohy, nákupy, děti a zbytek rodiny nosíme na jednom boku, chůzi po schodech začínáme vždy stejnou nohou.

Typické a velmi časté je např. přetížení dolní oblasti zad a k tomu uvolněné břišní svaly, přetížené prsní svaly, uvolněné mezilopatkové svaly.

Protažení na konci cvičení

Protažení po cvičení je stejně důležité jako samotné cvičení. Nikdy protažení nevynechávejte. Protáhněte se i na úkor toho, že byste zkrátili případně hlavní cvičební část. K větší relaxaci protahovaných svalů využívejte dechu. Napětí téměř všech kosterních svalů se s nádechem zvyšuje a s výdechem snižuje. S výhodou lze využít tzv. metody postizometrické relaxace -PIR.

Jak provést postizometrickou relaxaci

Nejdříve sval nenásilně s výdechem přibližně na 7-10 sekund protáhněte, nato vědomě uvolněte a pak provedete vlastní protažení. Doba protažení má být minimálně stejně dlouhá jako při úvodní aktivaci svalu. Celý cyklus 3-5x opakujte. Při protažení byste neměli cítit výraznou bolest, naopak spíše příjemné protažení. Soustřeďte se vždy na svalovou skupinu, kterou protahujte.

Nezapomínejte na správný dech - tj. protažení s výdechem, uvolnění s nádechem. 

MUDr. Marie Skalská 

 



Jak často se protahovat? Krásně pravidlo říká, že tak často jakou číslicí začíná náš věk. Tj. ve 20ti 2x týdně, ve 40ti 4x týdně...a s blížící se 80sátkou se možná natáhneme postupně všichni.



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás