Jak jíst při nepravidelné pracovní době, při nočních směnách.


Při nepravidelné pracovní době, nočních směnách, se pravidelný jídelní systém dodržuje mnohem obtížněji. 

Vzhledem k tomu, že náš organismus je fyziologicky naprogramován tak, že když slunce zapadne, měl by odpočívat, spát,  je dobře poskládaný jídelníček při práci v noci o to důležitější. Předejdeme tak únavě na těle i na duchu a také nežádoucímu přibývání na váze, pro které je práce v nočních provozech rizikem. 


Jak poskládat jídelníček, když pracuji v noci?

Hlavní zásady jídelního režimu, kterých je dobré se při nočním bdění a práci v noci držet:

"Nejím, když spím, když nespím, měl bych jíst."
Pokud v noci neodpočíváme, nespíme a naopak pracujeme, naše tělo, mozek, potřebuje přísun energie.

Zachovávejte co nejvíce to jde rozložení jako ve standardním dni. Optimální jsou tříhodinové odstupy mezi jídly.

Praktické je připravit si jídlo na noční směnu s sebou do krabiček, abyste měli představu, co máte vše připraveno a nemuseli improvizovat. 

V noci volte spíše lehčí jídla, jogurty, jogurtová mléka, kefíry, těstoviny, drůbeží maso, tuňákové saláty. Saláty si připravte do krabičky již se zálivkou, s kapkou oleje pro vstřebávání vitaminů.  Zařazujte ovoce, nakrájenou zeleninu, oříšky, semínka, které jsou rychle po ruce, a stihnete je sníst, i když je na jídlo málo času. Připravte si obložené chlebytvarohovými pomazánkami, či pomazánku do krabičky a k tomu pečivo, celozrnné sušenky.
Pokud vaše práce není fyzicky náročná, tj. sedavé noční zaměstnání, jezte spíše malé porce, ekvivalent svačin. V první půli směny zařazujte více komplexní sacharidy, které vám dodají energii, v druhé půli pracovní směny, pak spíše bílkoviny, které vás hlavně zasytí.

Zachovávejte plánované množství energetického příjmu. Tj. nehladovte, ale na druhou stranu zase není nutné se „hooodně najíst, protože nespím“.

Poslední menší, lehčí jídlo konzumujte 2-3 hodiny před ranním spánkem. Optimální je se najíst ještě v práci, před koncem směny, abyste domů nepřišli hladoví.

Po probuzení pak pokračujte ve standardním jídelním režimu. Tj. například obědem, odpolední svačinou.

Během celé noci nezapomínáme na pitný režim. Pití si připravte s sebou stejně jako pevné jídlo. Ti, kteří jsou citliví na kofeinové nápoje, které na ně působí excitačně, si v druhé půli směny již radši kávu a silný čaj nedopřávají, aby mohli doma poté bez obtíží usnout.


Příklad rozložení jídla při noční směně prakticky:

Adéla je zdravotní sestřička a večerní 12ti hodinová služba jí začíná v 19:00.
  • 17:30 se Adéla doma navečeří. Pokud je to na ní brzy, vezme si připravenou večeři s sebou do práce v krabičce, kde jí po příchodu sní.
  • Kolem 20:30 sní Adéla lehkou druhou večeři, což může být jogurt, ovoce, tvrdý sýr, šunka, smoothie.
  • Kolem 24:00, tedy kolem půlnoci, uběhly 3 hodiny od doby, kdy Adéla naposledy jedla, tak se Adéla opět nají. Podle toho, co má připravené v krabičce to může být třeba obložený chléb, orestovaný pátek krůtího či kuřecího masa se zeleninou, těstovinovým salátem, kouskem pečiva.
  • Ve 3:00 s blížícím se ránem je čas na lehkou svačinku, například jogurtové mléko, kousek pečiva a sýr, třeba Cottage, zelenina.
  • Před koncem pracovní doby v 6:00 stihne ještě jednu malou svačinku a pak už ji čeká hlášení a předání služby nastupující směně, aby mohla kolem 7:20 odejít z práce domů.
  • Po 8:00 hodině ráno si Adéla jde doma lehnout.
  • Adéla se kolem 14:00 probudí a pokračuje obědem.

A tímto všem zdravotním sestřičkám s nočními službami moc děkuji za jejich práci, obětavost a trpělivost. 

MUDr. Marie Skalská

Práce v noci je bohužel proti našim přirozeným biorytmům, a proto je při nočních směnách o to důležitější dbát na rozumné, vyváženě poskládané jídlo.  Pokud váš noční jídelníček je dobře sestaven, budete pak lépe regenerovat a nebudete tak unavení jak fyzicky tak i psychicky.



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás