Stres je pes – jak ho vycvičit? Jak zvládat stres?


Vnímání stresu je individuální

„Hmm, to je sice blbý, ale představ si co já…“ , také už jste něco podobného od kamarádky či přítele slyšeli, poté, co jste jim vylíčili své problémy? A ona či on místo toho, aby empaticky vyjádřil, že váš problém je opravdu závažný, ho šmahem sfoukli ze stolu, s tím, že ten jejich problém je ještě horší?
Vnímání stresu a problémů je subjektivní. Co pro jednoho znamená mraveniště, může pro druhého znamenat Mount Everest. Stres na nás v dnešní době číhá kdekoliv a je jedno, zda jste vrcholový manager nebo žena v domácnosti. Stresu nezabráníme, pouze ho můžeme zvládnout.
 

Praktické tipy, jak lépe zvládat stres

  • Představte si život jako trojnožku, kdy jedna nožka je rodina, druhá přátelé a koníčky neboli náš volný čas a třetí nožka je naše práce. Aby trojnožka dobře stála, musí mít všechny nožky stejně dlouhé, vyvážené. Je normální, že občas je jedna noha nestabilní, ale v tu chvíli by ty druhé dvě měly dorovnávat.

  • Dobrý a pravidelný spánek (dle ajurvédy je dobré chodit spát mezi 22-23.00hod) je nenahraditelný. Dodržujte pravidelný spánkový režim i o víkendu, nesnažte se dohánět „nenaspané“ hodiny, které jste nestačili prospat přes týden.  Potřeba spánku je individuální a může se mezi jedinci lišit o několik hodin.

  • Snažte se neprokrastinovat, neodkládejte povinnosti. Na druhou stranu pozor na „teror příležitostí“- kdy nic neumíte odmítnout a vše je pro vás výzva. Dobrá organizace pracovního i osobního času je základ.

  • Je důležité reálně vnímat své možnosti a schopnosti, odlišovat důležité od nedůležitého. Mnohdy pomůže, když si své povinnosti napíšete na papír a věnujete chvilku času zamyšlení, co je opravdu nezbytné udělat.

  • Vnímejte své tělo. Tělo je moudřejší než hlava, velmi rychle nám dá zprávu, jak jsme na tom s energií.

  • Racionální jídelníček, s pravidelnou stravou s dostatkem všech potřebných živin a také dostatečný pitný režim je nedílnou součástí dobré psychické pohody.

  • Trávíte většinu pracovního týdne v kanceláři? Vytvořte si kolem sebe příjemné prostředí, potěšení pro oko. Použijte harmonické barvy, květinu, připomínku z cest či z vaší chalupy. V místnosti, kde pracujete, pravidelně větrejte.

  • Všímejte si svých úspěchů, schopností.  Nezaměřujte se na své nedostatky. Umíte se pochválit? Zkuste si napsat na papír 5 věcí, které vám jdou, jste v nich dobří – jste odborník ve svém oboru, umíte vyslechnout kamarádku, organizovat chod rodiny, řídit stovky lidí pod sebou či umíte upéct skvělou kachnu?  Lísteček si schovejte a klidně dopisujte další vlastnosti či dovednosti a občas si ho přečtěte.  

  • Proti stresu velmi dobře působí pobyt v přírodě, jóga, meditace, dechová cvičení, relaxace, běh, box. Vždy je důležité, aby vás ta dotyčná činnost bavila a nebyla to jen další z povinností.  

  • Buďte otevření novým věcem, neodmítejte se učit obsluhovat nové přístroje, zkoušet nové druhy sportu, nikdy není pozdě začít se učit třeba nový jazyk.  

  • Smějte se, kdykoliv to jen jde! Víte, jak je to s tím životem a kořením? Solit není potřeba, zato kořenit je nutné.

Mgr. Michaela Lipková 

MUDr. Marie Skalská

 

 



Stres je odpověďˇ organismu na fyzický či psychický podnět. Pokud tuto „odpověď  využijeme ve svůj prospěch mluvíme o pozitivní zátěži tzv. eustresu.

Eustres nás stimuluje k vyšší a lepším výkonům.

Pokud je však zátěž nadměrná, může nás poškodit, mluvíme o tzv. distresu.

Vzhledem k tomu, že stav těla – soma a duše – psyché se vzájemně ovlivňují,  nazývají se onemocnění, jejichž podkladem je psychická nadměrná zátěž psychosomatická.



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás