Jak na vysoký tlak?


Jakou mám šanci?

Vysokým krevním tlakem  - arteriální hypertenzí - trpí v naší republice přibližně 1/3 obyvatel ve věku 25-64 let. S věkem se její výskyt zvyšuje, pacienti nám přibývají.

Příznaky vysokého krevního tlaku

Záludnost hypertenze tkví v tom, že vysoký krevní tlak „nebolí“.

Nespecifickými příznaky vysokého krevního tlaku mohou být bolesti hlavy, pocit „hlavy v kleštích“. Bohužel někdy se vysoký krevní tlak projeví až závažnou  komplikací jako je mozková příhoda (mrtvice, iktus) nebo infarkt myokardu.

Co za tím stojí? Důvody vysokého krevní tlaku

10% dokážeme přímo příčinu vysokého krevního tlaku odhalit. Viníkem je například onemocnění ledvin, což vede ke zvýšení tlaku. Tlak může být zvýšen hormonálně, když nám nadledvinky vylučují  větší množství hormonů, které tlak zvyšují, než by se slušelo. Vysoký krevní tlak také může způsobit zúžení aorty, to vede následně ke zvýšení tlaku v horní polovině těla.

Pokud tyto příčiny odhalíme, je skvělá šance na jejich řešení a tím pádem normalizaci tlaku. Jednoduchou matematickou si spočítáme, že je tu pak „zbylých“ 90%, kdy jasnou příčinu hypertenze neznáme.

Jak krevní tlak správně měřit?

Určitě ne po doběhnutí do ordinace, s tím, že rychle pospícháte do práce. Stejně tak moc nevěřím hodnotám měřeným za pochodu v lékárně.

Optimální je krevní tlak měřit po 10 minutovém sezení v klidu v ordinaci. Tlak měříme v sedě, na paži, která je položena na úrovni srdce. Tlak by se měl měřit 3x a pokud je při prvním měření zjištěn vyšší tlak, je dobré měřit na obou horních končetinách. Velmi důležité je také, zda je zvolena správná šíře manžety na tonometru. Pro děti jsou určeny speciální užší manžety, pro obézní s větším obvodem paže je nutné použít i širší manžetu. Pokud má manžeta nedostatečnou šíří můžeme měřit falešně zvýšené hodnoty krevního tlaku. 

Jaký krevní tlak je slušný?

Za normální tlak považujeme hodnoty do 120-129 systolického tlaku a do 80-84. Vysoký normální tlak se pohybuje mezi 130-139 a 85-89. Ano, je to trochu podivné spojení nicméně 139/89 je tedy již normálně „lehce mimo normu“.  Za mírně zvýšený krevní tlak považujeme hodnoty „horního tlaku“  140-159 a „dolního tlaku“  90-99. Středně závažná hypertenze je definována jako hodnoty tlaku 160-179/100-109. Pozor je důležité i zvýšení pouze jen „dolního tlaku“, velmi často předznamenává nástup systolické hypertenze, tj.  v časovém odstupu dojde většinou ke zvýšení i „horního tlaku".

Proč nás krevní tlak tak straší?

Vysoký krevní tlak je jedním z hlavních rizikových faktorů pro vznik onemocnění srdce a cév – infarktu myokardu, mozkové příhody, onemocnění tepen dolních končetin, selhání ledvin. Prognóza pacienta se liší podle úrovně krevního tlaku.

Jak mohu svůj krevní tlak ovlivnit sám? Hlavní režimová opatření nutná  i u vysokého normálního tlaku

- pro osoby s nadváhou či obezitou - snížit tělesnou hmotnosti s následně si sníženou hmotnost udržovat

- omezit příjem soli na kolem 5-6 g/ den

- dostatečně se hýbat, optimálně 30-45 min. 3x-4x týdně- snížit nadměrnou konzumaci alkoholu

- nekouřit

- zvýšit konzumaci ovoce a zeleniny a snížit celkový příjem tuků, zejména nasycených

- po dohodě s lékařem omezit léky podporujících retenci sodíku a vody (nesteroidní antiflogistika), sympatomimetika,   kortikoidy, u citlivých žen může výši krevního tlaku ovlivňovat steroidní antikoncepce 

MUDr. Marie Skalská 

PS: moje osobní klinické okénko - "Paní doktorko, ještě chvilku počkáme…"

Poměrně často se setkáváme u mladších pacientů s odmítáním „léků na tlak“ s tím, že to ještě zkusí srazit životním stylem. Bohužel to v praxi vypadá velmi často tak, že slova plynou a redukce hmotnosti či navýšení pohybové aktivity tak nějak nikde…a právě v posledních několika letech víme, že u mladších pacientů, v produktivním věku jde o každý ½ rok, kdy jsou jejich tepny vystaveny zvýšenému tlaku. Čím dříve začneme vysoký krevní tlak dobře kompenzovat, tj. snížíme ho, tím máme šanci zabránit již nevratným aterosklerotickým změnám. U starších pacientů již tak agresivní v léčbě být nemůžeme. K dispozici máme v současné době širokou možnost medikamentosní léčby, je možné ji nastavit tak, aby ji pacient dobře snášel a hlavně z ní měl co největší prospěch. 

PS2: víte o svých případných rizicích? FIT test vám je  odhalí a poradí, kde začít. 



Ne nadarmo se vysokému krevnímu tlaku říká "tichý zabiják. " Nebolí a ničí nás jeho komplikace. Vzhledem k tomu, že vzestup krevního tlaku do patologických hodnot je většinou pozvolný, nenápadný, my tak vyšším hodnotám přivykáme a necítíme žádné obtíže.  Vysoký krevní tlak poškozuje všechny orgány, protože všechny orgány jsou prokrvené. Znalost hodnot svého krevního tlaku považuji za jednu z nejdůležitějších vědomostí vůbec.



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás